top of page

Konyha az ötvenes évekből modern ruhában

Saul és Kristen Becker Seattle-ben vásárolták meg maguknak álmaik házát. A Dwell magazinban szúrtuk ki a cikket, amiben nem a ház, hanem a házban található konyha került a középpontba. Mi tagadás, mi is órákon át nézegettük a fotókat, hogy láthassuk minden szögből egészben, aztán pedig hogy felfedezzünk rajta minden apró részletet. A Becker család konyhája tényleg párját ritkítja!

A 185 négyzetméter alapterületű ház 1954-ben épült, és az első 50 évben egy Boeing mérnök élt benne. Saul és Kristen 2016-ban költöztek be, de nem azzal kezdték, amivel a legtöbben kezdték volna, nem kezdtek minden helyiséget átfogó felújításba. Helyette elkezdtek élni a házban, használni a „régi” konyhát, és közben megismerni a tér fizikai adottságait, a fényeket, a saját igényeiket és vágyaikat a konyhájukkal kapcsolatban, és csak az után fogtak bele a felújításba, hogy testet öltött az elképzelés. A folyamat három évig tartott, de azt kell mondjuk, minden percét megérte.


Saul képzőművészként kereste a kenyerét húsz éven át, és dolgozott korábban hajóácsként is, vagyis az egyedi látásmód és a hozzáértő kezek már a kezdetekkor a sajátjai voltak. Kristen építész és tánctanár, aki számára szintén nem volt idegen a DIY felújítás gondolata. Néhány éve létrehozták saját építészirodájukat is Mutuus Studio néven, így az elszántságuk és bátorságuk nem szorul további magyarázatra.


Az U alakú konyha elrendezése Kristen tervei alapján állt össze. Az U alak miatt a tér egy kissé zártnak hat kívülről, de belülről olyan, mintha a hajóhídon állnánk. Talán nem véletlenül.

A mosogató-tűzhely-hűtő háromszög kialakítása tökéletes, egy karnyújtásnyi távolságon belül elérünk mindent, ami a nagy könyv szerint egy konyhában a legszükségesebb. A hatalmas hűtő mellett kamraszekrény és plafonig érő szekrények kaptak helyet. Mivel a konyha három oldalról nyitott, ez az egy fal volt, amire szekrényeket tervezhettek, ki is használták minden centiméterét.

A helyiség egyik különleges színfoltja a nyitott polcok a hűtő mellett. A polcok hátfala rézből készült, a gyönyörű háttér előtt felül a legszebb tálak, alul a mindennap használt tányérok és poharak kaptak helyet. A nyitott polc és a fényes hátfal ritka látvány egy konyhában, azonnal megfogja a tekintetet.


A réz megjelenik a hűtőszekrény és a fiókok fogantyúin is, és visszaköszön a pult fölé lógatott lámpákon. Minden bútor, szekrény, polc, lámpa, vezeték, rejtett konnektor és kapcsoló Saul saját keze munkája. A szekrények fogantyúit is ő tervezte és készítette. Az egyetlen elem, amihez külső segítséget vett igénybe, az a beton munkapult.

A pult tiszta és mentes minden kacattól, ami üdítő látvány a szemnek. Ebben azért van egy kis csalás, mert az ablakok előtt végigfutó polc otthont ad néhány tárgynak, de teszi mindezt úgy, hogy nem hat zsúfoltnak az elrendezés.


A fény fontos kérdés volt Saul és Kristen számára. A természetes fény hatalmas erővel árad be a rengeteg nagyméretű ablakon, a többféle helyi világítás pedig azt segíti, aki sötétedés után szeretne a konyhában tenni-venni. A helyi fényforrások hatásának erősítése érdekében a konyha fölött lejjebb engedték a mennyezetet, arról lógnak az alacsonyan elhelyezett lámpák, ráadásul a lejjebb hozott plafonnak köszönhetően a konyhából nézve tágasabbnak mutatkozik a tér a nappali felé.


Nem csak, hogy elegendő hely kínálkozik a sok méter hosszú pulton, de nagyon jól elkülönül a főzés számára kialakított rész, és a nappali felé eső pultszakasz. Utóbbi ideális reggelizéshez, leckeíráshoz, egy finom koktél elfogyasztásához, vagy bármilyen spontán tevékenységhez, amihez jól jön egy krumplit sütő anya a közelben.

A három éven át tartó, nemrég befejeződött felújítás egyben a Mutuus Studio legfontosabb referenciamunkája is. Számos olyan dologgal kísérletezett Saul és Kristen a saját otthonában, amiket az ügyfeleiknek is büszkén mutatnak meg, és amik azóta éttermekben vagy mások otthonában is helyet kaptak.


Comments


bottom of page