top of page

Hét tipp, amitől fenntartható lesz a konyhád

Most, hogy a világ lassan és szomorúan elfordítja tekintetét Glasgow-ról, és lemond a

klímavészhelyzet potenciális együttes megoldásának lehetőségéről, ideje a saját kezünkbe venni a sorsunkat, és eggyel komolyabban vennünk a fenntarthatóság kérdését.


A fenntarthatóság az életünk minden területén jelen van, így az otthonunkban, a konyhánkban és az életstílusunkban is. Legyünk környezettudatosak, és válasszunk olyan konyhai megoldásokat, amelyek nem csak a saját érdekeinket, hanem a bolygó érdekeit is hosszú távon szolgálják! Hét tippünk következik a témában.


1. Válassz környezetbarát tisztítószereket!


A legtöbb tisztítószert műanyag flakonban árulják, és a flakon és benne a folyadék a legritkább esetben készül környezetbarát anyagokból. A legnagyobb választékot a szupermarketekben műanyag szivacsokból találod, és a néhány perc alatt a szemétben landoló tisztító kendők is túlságosan népszerűek mostanában.

Ne dőlj be az olcsó ígérteknek! Válassz környezetbarát tisztítószereket! Töltsd újra a flakonokat, használj rongyot papírtörlő és más, eldobható anyagok helyett! Szerencsére a környezetünk megóvását egyre több márka tűzi a zászlójára, és alig várják, hogy felfedezd őket!


2. Elég a műanyagból!


Ha eddig azt gondoltad, hogy a műanyagok használata elkerülhetetlen, akkor van egy – vagy inkább több – jó hírünk! A műanyag bevásárlószatyrok helyett számos alternatíva létezik textilszatyrok, fonott kosarak, cekkerek és zsákok terén, amelyek használatával – és nem kevésbé fontos, hogy magadnál hordásával ;) – hatalmas tehertől kíméled meg a bolygónkat.


Az ételek tárolása is megoldható műanyag nélkül üveg edényekkel, befőttesüvegekkel, utóbbiból stílusos és szép darabokat is lehet kapni, ha egy kicsit jobban körülnézel! Szendvicscsomagolás? Keress rá a méhviaszos kendőre, de a szendvicseket is teheted dobozba egyszer használatos alufólia vagy folpack helyett. A műanyag evőeszközök helyett választhatsz fából készült alternatívát, ha házibulit tartasz és nem akarsz mosogatni. Ugyanígy pohárból és tányérból sem a műanyag az egyetlen választási lehetőség.

3. Jó minőségű, tartós edényeket válassz!


Környezettudatos homo sapiensként két fő szempont alapján választunk serpenyőt és fazekat: milyen anyagból készült a főzőfelület bevonata és mennyibe kerül. Az anyaga legyen környezetbarát és az egészségre hosszú távon is ártalmatlan, és legyen minőségi darab, amit megveszel, hogy ne kelljen kétévente a kukába dobni.


4. Energiatakarékos konyhagépeket mindenkinek!


Az energiatakarékos hűtő nem csak azért jó, mert alacsonyabb marad a villanyszámlád, hanem mert egyúttal kevesebb káros anyag kerül a környezetbe a hűtőd miatt. Egy kedvező fogyasztású mosogatógép választásával is spórolsz a vízhasználaton, plusz a számládon is. Választáskor mindig nézd meg, milyen energiahatékonysági besorolásba esik, amit kinéztél, és a döntésnél vedd figyelembe ezt is! Az A és A+ kategória felett már újabb besorolások is léteznek, minél jobb, annál környezetbarátabb.


5. Spórolj az energiával főzés közben is!


Biztos, hogy minden étkezésnek meleg ételből kell állnia? Mit szólnál hozzá, ha gyakrabban ennél salátát, nyers ételeket, szendvicset? Az újabb elektromos tűzhelyeknek kedvezőbb a fogyasztása, ha teheted, válassz korszerű darabot! Főzés közben fedő használatával a keletkező hő nagyobb részben marad az ételben, mint fedő nélkül. Használd! Ha a sütőt egy picit hamarabb elzárod, mint hogy tökéletesen elkészülne az étel odabent, a maradék hő plusz költség nélkül fejezi be neked a sütést. És rengeteg energiát és pénzt megspórolsz azzal is, ha a már elkészült ételt elfogyasztod akár újra feldolgozva, ahelyett, hogy a szemétbe tennéd. Sok kicsi sokra megy!

6. Vásárolj a környéken!


Ezt a tanács kétféleképpen is értelmezhető. Egyrészt ha a közelebbi boltban vásárolsz, üzemanyagot takarítasz meg, ezzel pedig károsanyag kibocsátást. És ha helyi termelőtől vásárolsz zöldséget, gyümölcsöt, cirokseprűt, azok szállításának környezeti terhelése sem a te lelkedet terheli. Biztos, hogy szükséged van télen is paradicsomra? És azt tudod, hogy Spanyolországból utazik többezer kilométert, mire a szupermarketbe ér? Próbáld ki a helyi piacot, vásárolj a sarki zöldségesnél, keresd a bio termelőket! Unokáink hálásak lesznek a döntésedért!


7. Válassz időtálló konyhabútort!


Időtlen dizájn, letisztult színek és formák, minőségi alapanyagok – ha ezeket választod, a

konyhabútorod tartós lesz és fenntartható. Nem megy ki a divatból, nem fogod hamar megunni, és azért sem kell lecserélned, mert túl gyorsan megrágta az idő és a használat vasfoga. Ha mégis feldobnád valamivel a konyhád hangulatát, válassz szezonális kiegészítőket, olyan dekorációt, amit évről évre újra felhasználhatsz, vagy vásárolj vintage boltokban olyan tárgyakat, amelyek már kiállták az idő próbáját!


Fotók: Shutterstock

Comments


bottom of page