Legyen szó egy új otthon új konyhájának kitalálásáról, vagy lehet a feladat egy régi konyha felújítása, a megtervezésük minden esetben összetett dolog. Érdemes komolyan venni, mert az eredmény hosszú távon hatással lesz az életünkre.
A konyha többé nem csupán az egyik helyiség a sok közül. Az otthon legfontosabb része. Nem csak a főzés és az ételtárolás feltételeinek kell megfeleljen, hanem közösségi helyiség is egyben, ahol szívesen tölt együtt időt a család a főzésen kívül evés-ivással, beszélgetéssel, leckeírással és mindenféle mással.
A tökéletes konyháról álmodozni könnyű, végignézni újságok, weboldalak, instafotók százait, és eltenni a nekünk tetszőket. Hasznos az ismerősökkel, barátokkal beszélgetni a saját tapasztalataikról, akik hasonló dologba fogtak mostanában. Elengedhetetlen tájékozódni a lehetséges kivitelezőkről. Mi most abban segítünk, hogyan állnak össze ezek a momentumok egy teljes folyamattá.
1. Mik azok a dolgok, amiket szeretnél, ha lennének a konyhádban?
Indulj ki abból a konyhából, ami a jelenlegi otthonodban van. Mit kedvelsz benne? És mi az, ami hiányzik belőle? Ha felújításról van szó, gondolhatsz egy-egy konkrét tárgyra is, amit szívesen tovább vinnél a megújított helyiségbe. Vagy gondolkodhatsz általánosságban, mik azok a funkciók, amiket hasznosnak találsz, és szeretnél az új terven is látni.
Szeretnél beépített szelektív szemétgyűjtőt a mosogató alatt? Tetszik a konyhasziget ötlete? A kamraszekrényt találod hozzád illő megoldásnak? Milyen mosogatótálcára vágysz? Szeretnél mosogatógépet? Írj listát ezekről a dolgokról!
2. Válaszd ki a megfelelő alapelrendezést!
Ebben a bejegyzésünkben hosszasan taglaltuk, milyen tipikus elrendezési módokat alkalmazunk egy konyhában. A számodra megfelelő kiválasztása előtt ezeket a kérdéseket érdemes megválaszolni: Mekkora a családod? Milyen gyakran főzöl? Van kisgyerek a családban? Milyen gyakran jársz vásárolni? Van kerted? Kisállatod? Komposztálsz? A legfontosabb, hogy a konyhád passzoljon az életstílusodhoz.
Amerikai konyhát tervezel, vagy különálló helyiségről van szó? A tervezéskor a legfontosabb, hogy a főzés folyamata szempontjából gondolkodj, ezután az étkezés lehetőségeiről, és ha nyitott a tér, akkor a konyha és a többi helyiség kapcsolatáról.
Az ideális kialakításról és a háromszög elvről írtunk korábban. Olvasd el, miért hasznos, ha a tárolás, az ételkészítése és a mosogatás egy képzeletbeli háromszög csúcsainak helyén helyezkednek el!
3. Rajzold le, amit elképzeltél!
Most, hogy az alapvető kérdéseket megválaszoltad, rajzold le, milyen lesz az új konyha elrendezése! Kezdheted papíron, ceruzával, vagy használhatsz programokat, alkalmazásokat, de mi itt a Renkónál is szívesen segítünk neked 3D tervezéssel. Ha magad készíted a tervet, figyelj a méretekre és a méretarányokra, azon áll vagy bukik minden.
A rajzolást kezdd az üres helyiséggel: a falak hosszával, az ablakok és ajtók helyével és pontos méretével! Érdemes bejelölni azt is, hogy ezek hogyan nyílnak, és mennyi helyet vesznek el a helyiségből.
Helyezd el a berendezéseket az alaprajzon! Erre a legpraktikusabb megoldás, ha papírból kivágod az elhelyezendő tárgyakat, és elkezded berakosgatni azokat a helyiségbe. Így a változtatás néhány mozdulat, számtalan elrendezést kipróbálhatsz néhány perc alatt. Ki fog derülni sok minden, amire korábban nem is gondoltál, és látni fogod, van-e annyi hely a konyhában, hogy minden beleférjen, amit a listádra felírtál.
4. Gyűjts inspirációt a dizájnt illetően!
Ha az elrendezés megvan, jöhet a stílus! Milyen stílusok, színek tetszenek? El tudod ezeket képzelni a saját konyhádban is, ahol akár éveken át minden nap látnod kell majd? Milyen a lakás többi helyisége? Passzoljon azokhoz a konyha, vagy legyen önálló egyénisége? Milyen színeket, anyagokat, mintákat látnál szívesen?
5. Válaszd ki az ideális anyagokat!
A leendő konyhád stílusától függ, milyen anyagokból érdemes szekrényeket eltervezned. A klasszikus stílushoz az igazi fa és a furnérozott lemez az ideális. A minimál stílus esetében a farostlemez is tökéletes választás, úgyis a fóliafelület teszi majd egyedivé, és adja meg neki a minimáltól elvárt diszkrét csillogást vagy éppen matt felületet. Erről ebben a bejegyzésünkben olvashatsz bővebben.
Folytatjuk!
Fotók: Shutterstock
Comments