top of page

Forró, zajos és nem is szép – ilyenek voltak a konyhák a régi időkben

A konyha az otthonunk kedvenc része. Lehet tágas és csillogó vagy apró és színes, imádjuk, hiszen az élet zajlik benne. Itt főzünk, itt ülünk le egy kávéra a barátokkal, és a jó házibulik is mind a konyhában kezdődnek. Nem volt ez mindig így, hosszú utat járt be a konyha, mire elnyerte most ismert formáját. Minket érdekelt, így utánanéztünk, hátha titeket is érdekelni fog.


A főzés a kezdetekben szabadtéri tevékenység volt. Az emberek tüzet raktak a szabad ég alatt, és azon készítették el ételeiket. A fejlődés első lépéseiként készítettek fém edényeket, amelyeket a tűz fölé lógattak. Mivel a tűz jelentette a meleget és a fényt, ezáltal a biztonságot is, és az étel is itt készült, az emberek szívesen gyűltek a tűz, vagyis a főzés helyszíne köré.


A tűzrakó, főző helyek később bekerültek az otthonokba, ahova nem esett az eső, de az állandóan égő tűz füstje és hamuja szüntelenül irritálta a lakók szemét és tüdejét, igen kellemetlen volt. Ezen aztán a XVI. században feltalált kémény elterjedése tudott segíteni.

A XVIII. századig a tűzhelyeket fával táplálták, amit az ipari forradalom idején a szén váltott fel, és ez a következő közel másfél évszázadban így is maradt. A szén fűtőértéke nagyobb, mint a fáé, ami új anyagokat és új ötleteket kívánt a tűzhelygyártásban, és amelyeknek köszönhetően a főzés egyre hatékonyabbá és gyorsabbá tudott válni.

1834-ben egy Philo Stewart nevű úr alkotta meg a mai tűzhely elődjének tekinthető Obelin tűzhelyt. A többfunkciós berendezés hamar népszerűvé vált a háztartásokban.

Az Obelin újszerű és korszerű tűzhely volt a maga korában


A következő lépés a gáztűzhely volt, aminek elterjedését a környezetszennyezés és a klímaváltozás miatti aggodalom hívta életre. A gázzal működő tűzhelyek minden korábbinál kisebbek és könnyebbek tudtak lenni. Az 1920-as évekre az otthonok legnagyobb részében már gáztűzhelyen készültek az ételek.

Alig tíz évvel később állt elő az elektromos tűzhellyel a Copeman Electric Stove Company. Két sütővel, két főzőlappal, fokozatszabályzóval és órával ellátott készülékük lényegében minden igényt kielégítene a mai napig.


A tűzhely a konyha lelke. Ahogyan változtak a tűzhelyek az idők során, úgy változott a konyha jellege is. A főzés hosszú ideig járt sok füsttel, nagy zajjal és szagokkal, így a XIX. századig a konyha az otthonok rejtegetni való helyisége volt az alsó szinten, vagy a ház hátsó részében, a legtávolabb a mindennapi élettértől. A XVIII. század végéig nem találták ki a konyhaszekrényeket sem.


A mai értelemben vett modern konyha első ötletei az 1900-as évek elejére tehetők. Ekkoriban kezdtek tudatosan foglalkozni a konyhák kialakításával. Elkészültek az első kompakt konyhatervek, amelyekben szekrények és munkafelületek is helyet kaptak, ebben az időben alakult ki a mai konyhákban is kívánatos háromszög elrendezés koncepciója is.


Az 1930-as, 1940-es években, majd a második világháború után ismét nagyot fejlődött a konyha kialakításának koncepciója. A háború alatt az otthonukon kívül munkát vállaló nők új szempontokkal tértek haza, amiket érvényesítettek az otthonuk, a konyhájuk megszervezésében is. Ekkor jelentek meg először a bútorokba integrált konyhagépek, lett szempont az esztétikum, és erősödött az idő és a kényelem, mint rendező elvek szerepe a kialakításban. Elkezdtek terjedni a különböző konyhagépek, megjelentek az elszívók, a csillogó sütők és az azokhoz passzoló hűtőszekrények, mosogatógépek. A konyha többé nem volt rejtegetni való, sőt! A nők büszkesége és a család kedvenc helye lett belőle.


A ’60-as, ’70-es években a társadalmi változások hatására tovább fejlődött a konyha. A főzés hobbivá is vált, divatba jöttek az egyre menőbb berendezések, a sokféle edényt szívesen tették jól látható helyre a konyhán belül. A ’80-as évekre alakult ki a ma ismert nyitott alaprajzú, nálunk amerikai konyhának nevezett elrendezés.

Az a konyha, amit ma ismerünk és használunk, igen távolra került attól, ahonnan indult. Ma az otthon egyik legtisztább, legrendezettebb helyisége, tele drága és okos berendezésekkel, amelyekkel különlegesebbnél különlegesebb ételeket készíthetünk, minden eddiginél kevesebb idő és energia felhasználásával. És arról még nem is beszéltünk, hogy vajon mit hoz a jövő...


Fotók: johndesmond.com

Comments


bottom of page