top of page

Így hatnak ránk a színek az otthonunkban

A hangulatos otthon egyik kulcsa az ügyesen kiválasztott színekben rejlik, amelyek egymással is összhangban vannak. A kedvenc színét mindenki ismeri, de a színek lelkünkre gyakorolt hatásaival kevesebben vagyunk tisztában. Íme egy kis segítség.


A színek jelentése különböző lehet különböző kultúrákban. A színek hatással vannak ránk, az érzelmeinkre, a hangulatunkra, de akár a vérnyomásunkra és az étvágyunkra is. Ahhoz, hogy olyan színeket válasszunk az otthonunkba, amelyek hosszú távon is jó érzéssel töltenek el, nem árt, ha tudjuk, az egyes színek hogyan hatnak ránk, melyiket milyen helyiségben ajánlott használni.


Fehér


A fehér valójában az összes szín hiányát jelenti. Világosságot, tisztaságot, békét, ártatlanságot, alázatot, ugyanakkor bizonytalanságot és lemondást is jelent. A telet és a hideget is szimbolizálja, de a remény, a könnyedség és a házasság színe is a fehér. A fehér mindegyik színnel jó párost alkot, de passzolnak hozzá a minták is. A fehérre festett falak előtt hangsúlyosabbak a bútorok, a fali dekorációk, textíliák. A fehér szín optikailag tágítja a teret.

Fekete


A fekete a fehérrel ellentétben az összes színt magában foglalja egyszerre. A fekete a nyugati kultúrában a halál és a gyász színe. Kapcsolható misztikus dolgokhoz is, de a félelem színe is ez. Az elegancia, a hatalom, a titokzatosság, a sötétség, a komolyság is ehhez a színhez kapcsolható. Nagy felületen alkalmazva zárt, akár nyomasztó hatást is kelthet, ezért a használatában legyünk okosak! Az esetek többségében önmagában kevésbé, kiegészítő színként annál szerencsésebb alkalmazni. Az öltözködésben karcsúsít, kisebbnek mutat dolgokat.


Szürke


A fehér és a fekete között található szín eleganciát, alázatot, tiszteletet, kifinomultságot, bölcsességet, öregséget, unalmat és elmúlást is jelent. A minimál stílus egyik kedvelt színe, amely uralkodó színként és a háttérben egyaránt megállja a helyét.

Piros


A szerelem, a szenvedély, az energia, a tűz színe a piros, és rengeteg, ezekből eredő érzésnek és hangulatnak, mint a szex, a vér, az erőszak, a veszély, a lázadás. A piros szín körül mindig pezseg az élet. Stimuláló hatással van az emberre. A reklámokban az egyik leggyakrabban előforduló szín is a piros. Fokozza az étvágyat, növeli a teljesítőképességet. Az otthonunkban érdemes óvatosan bánnunk vele, mert könnyen fárasztóvá, túl sokká válhat.

Citromsárga


A nap, a napfény, az optimizmus, az intellektus, a gazdagság és a bőség színe a sárga pozitív értelemben, de az irigység, a kapzsiság, a hazugság színe ugyanez. A középkorban a halál színe is a sárga volt. Serkentőleg hat ránk, élénkíti a gondolatainkat, a szellemünket, a kreativitásunkat. Használjuk elsősorban olyan helyiségben, ahol ezekre szükség van, például a dolgozószoba falán vagy szekrényein!

Narancssárga


A narancssárgában is benne van a lelkesedés, a boldogság, a vidámság és az egyensúly, de az agresszió és a veszély is lehet narancssárga. Elűzi a depressziót, fokozza az étvágyat, így konyhába akár kiegészítő színként is jó választás.


Zöld


A természet színe a zöld, valamint a fiatalságé, a termékenységé, a jólété és a fejlődésé. Az életerő és a nagylelkűség is zöld színű, és az egyensúlyt, a nyugalmat is szimbolizálja. Nyugtató hatással van az emberre, pihentet, kikapcsol, segít visszanyerni az egyensúlyunkat. Bátran ajánljuk nappalikba!

Kék


Hideg szín, a béke, a nyugalom, a frissesség jelképe. Megnyugtat, egyensúlyba hoz. Kedvező hatással van a vérnyomásra. Fürdőszobába egyértelműen javallt, mivel a víz színe is, de a nappaliban is helye lehet egy jó árnyalatnak. Konyhába nem ajánlott, mert elveszi az étvágyat.

Lila


A spiritualitásra utal a lila, ünnepélyes, előkelő, ugyanakkor titokzatos is. A vallásosság színe is, valamint a szexuális bizonytalanságé. Trendi színnek számít manapság, de legyünk körültekintők a tervezéskor, mert míg bizonyos árnyalatai nyugtató hatásúak, mások depresszióssá tehetnek.


Fotók: Shutterstock

Comments


bottom of page